Zakładanie konta na portalu apki.org

Kategoria: Git i GitHub

Witamy!

Aby rozpocząć swoją zabawę z portalem apki.org każdy użytkownik musi założyć konto. Apki.org nie posiadają standardowego systemu użytkowniku spotykanego na większości portali. Zamiast tego autoryzację użytkownika opieramy o konta użytkowników na innym portalu - GitHub.

Dlaczego GitHub?

To pytanie na pewno przewinie się przez większość adeptów programowania pragnących zacząć przechodzić przez nasze kursy. Decyzja o uzależnieniu naszego portalu od GitHuba została przemyślana w oparciu o kilka podstawowych faktów:

  • Git (na którym oparty jest portal GitHub) jest absolutnie podstawowym systemem kontroli wersji. Jego znajomość jest wymagana w każdym programistycznym CV, a jego dynamiczny rozwój gwarantuje że wiedza ta będzie przydatna na całym etapie samorozwoju programisty.
  • GitHub jest świetnym miejscem do utrzymywania swoich repozytoriów. Ich serwery nie mają żadnych limitów co do powierzchni, a dodatkowo wersja płatna konta pozwala także na przechowywania swojego prywatnego kodu (niedostępnego dla wszystkich jako Open Source).
  • GitHub jest także portalem społecznościowym. Pozwala na świetną komunikację między programistami, drastycznie ułatwia wspólne rozwijanie kodu i udostępnia bardzo przydatne narzędzia, np GitHub Issues (do zgłaszania i rozwiązywania błędów), GitHub Wiki (wiki dla naszej aplikacji) czy GitHub Pages (proste statyczne strony do opisu naszej aplikacji).
  • GitHub udostępnia bardzo rozbudowane statystyki z pracy nad kodem - częstość jego aktualizacji, stosunek dodanego kodu do usuniętego itp.
  • GitHub w obecnej formie jest rewelacyjnym uzupełnieniem CV - przedstawia nie tylko konkretne projekty, ale oferuje także wgląd na prędkość pracy, jakość kodu, komunikację z zespołem itp. Dzięki temu obecnie jest na CV niemalże wymaganym punktem.

Jak założyć konto

Założenie konta na portalu GitHub jest bardzo proste. Najpierw wchodzimy na stronę https://github.com/join a następnie wypełniamy wszystkie wymagane pola naszymi danymi.

Jedną z obecnych wad GitHuba jest brak języka polskiego. Z drugiej strony wymóg znajomości tego języka jest absolutnie fundamentalny dla każdego programisty, więc warto się przełamać i jednak przejść tą pierwszą rejestrację w obcym języku. Kroki wymagane do rejestracji są jednak bardzo proste. Wystarczy że wejdziemy na powyżej podany adres i wykonamy kilka prostych kroków:

Na pierwszej stronie wpisujemy podstawowe informacje takie jak Username (nick, którym potem będziesz identyfikowany na platformie apki.org oraz na forum.apki.org), email oraz hasło. Po kliknięciu przycisk "Create an account" wyświetli nam się propozycja skorzystania z płatnych wersji konta:

My jednak wersji płatnej nie potrzebujemy, zatem potwierdzamy opcję darmową klikając tylko "Finish sign up". Następnie przydałoby się uzupełnić parę informacji o naszym profilu. Aby to zrobić klikamy w górnym menu na ostatni przycisk po prawej stronie i wybieramy opcję "Settings":

Na stronie ustawień podajemy kilka informacji o sobie. Najważniejszą dla naszego portalu jest ikonka profilu (avatar). Po wgraniu dowolnego avatara na GitHubie stanie się on automatycznie naszym avatarem na portalu apki.org oraz forum.apki.org.

Na tej stronce możemy także zauważyć bardzo ciekawe pole "Available for hire". Oznacza one nic innego jak naszą dostępność dla potencjalnego pracodawcy. Jest to krok naprzeciw potrzebom rynkowym - pracodawca przeglądając GitHuba może widzieć przed sobą potencjalnego pracownika.

Rejestracja na portalu apki.org

Rejestracja na portalu apki.org jest na tym etapie bardzo szybka i prosta. Jedyne co musimy to kliknąć przycisk Zaloguj w prawym górnym roku aplikacji:

Następnie możemy zostać poproszeni o zalogowanie się na portalu GitHub (jest to krok opcjonalny. Jeżeli nasza przeglądarka trzyma sesję użytkownika GitHub to możemy ją pominąć):

Teraz musimy autoryzować naszą aplikację na portalu GitHub. W tym celu na pokazanym ekranie wybieramy opcję "Authorize application":

Po autoryzacji zostaniemy przekierowani spowrotem na portal apki.org już zalogowani:

Rejestracja na forum.apki.org

Rejestracja na forum jest równie prosta. Klikamy przycisk "Rejestracja" jeżeli jesteśmy tam pierwszy raz, lub "Logowanie" jeżeli mamy już konto:

W następnych krokach wykonujemy to samo co w wypadku aplikacji apki.org czyli logujemy się na portalu GitHub i autoryzujemy aplikację.

Podsumowanie

I to już wszystko! Tworzenie konta mamy za sobą, teraz pozostaje nam tylko przechodzenie kursów i zdobywanie wiedzy. Powodzenia!


Opublikowane 2015-09-16 10:50:22

Autor: Jakub Syty